Teatr (3)

SZTUKA EWANGELIZACYJNA

SZTUKA W 12 AKTACH

SCENA V

Bernadeta wchodzi na scenę ze świecą, zapala ją. Zaczyna odmawiać różaniec (Ojcze nasz..., 3x Zdrowaś Maryjo...), nagle zjawia się Maryja.

MARYJA

- Pokuta! Módlcie się, bardzo się módlcie i składajcie dużo uczynków pokutnych za grzeszników. Wielu z nich dostaje się do piekła, gdyż nikt się za nich nie ofiaruje i nikt nie modli się za nich. Niech ludzkość więcej nie znieważa Boga, który już za bardzo został obrażony. Bernadeto, proszę cię, abyś na znak pokuty za grzeszników pocałowała ziemię.

Dziewczyna gasi świecę i całuje ziemię.

- Kim jesteś Pani?

MARYJA /zwraca twarz ku niebu/

- Jestem Niepokalane Poczęcie. Jestem waszą Matką, dlatego pragnę was wszystkich poprowadzić do świętości. Pragnę by każdy z was był szczęśliwy tu na ziemi i by każdy z was był ze mną w niebie. To jest, moje dziecko, cel mego przyjścia tutaj. Pragnę , abyście zaczęli żyć po nowemu, abyście zrozumieli, że Bóg wybrał każdego z was, by go użyć w wielkim planie zbawienia ludzkości. Nie możecie pojąć, jak wielka jest wasza rola w planie Bożym. Dlatego pospieszcie się z nawróceniem, nie czekajcie na wielki znak, oddajcie Panu całą swoją przeszłość, wszystko zło, które nagromadziło się w waszych sercach. Każdy grzech zwyciężcie miłością. Przekaż te orędzia Bernadeto całemu światu, bo każdy człowiek jest moim dzieckiem. Ja troszczę się o każdego.

BERNADETA

- Spełnię wszystko, czego ode mnie zażądasz.

Maryja znika, dziewczyna biegnie do domu - aktorka opuszcza scenę.

SCENA VI

Pokój rodziny Soubirous. Matka wraz z Bernadetą wchodzą na scenę.

MATKA

- Bernadeto, dlaczego poszłaś do groty, skoro ci zabroniłam tam chodzić? Mamy już wystarczająco dużo kłopotów.

BERNADETA

- Mamo, musiałam pójść do groty, bo obiecałam pięknej Panience. Powiedziała mi też, że jest Niepokalanym Poczęciem, nazwała się też Matką wszystkich ludzi.

MATKA

- Zjawa nazwała się Niepokalanym Poczęciem. Dziecko przecież to Maryja. Skoro Matka Boża wybrała ciebie, widocznie masz jakąś misję do spełnienia. Teraz musimy ufać Bogu, wypełnić jego wolę do końca.

BERNADETA

- Maryja przekazała mi ważne orędzia.

MATKA

- Chodź, pójdziemy do cioci Luisy. Tam nam wszystko opowiesz.

Aktorki opuszczają scenę.

Dalej