CZYSTE SERCE

Strona główna

Powitanie

Historia kościoła

Nabożeństwa

Wspólnoty

Św. Antoni

Diecezja
i Dekanat

Świadectwa

Krąg Biblijny

Katecheza

Teatr

Poezja

Konarzyny
i okolice

Ks. Tadeusz Knut

Ruch Czystych Serc

Dnia 3.10. 2003 w Pierwszy Piątek miesiąca w parafii Św.Antoniego w Konarzynach powstał Ruch Czystych Serc. Przyrzeczenie nie podejmowania współżycia seksualnego do czasu zawarcia związku małżeńskiego złożyło 12 osób, w tym 3 osoby pełnoletnie.

Osoby niepełnoletnie złożyły przyrzeczenie na okres 9 miesięcy- na wzór Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Po tym czasie odnowią swoje przyrzeczenie oraz mogą włączyć się inni chętni, aż do czasu przyjęcia sakramentu małżeństwa.

Inspiracją do założenia Ruchu Czystych Serc stała się lektura dwumiesięcznika Towarzystwa Chrystusowego, pt.”Miłujcie się”, zwłaszcza numer specjalny”Radość czystej miłości” oraz pielgrzymka parafialna do Gdańska- Matemblewa, gdzie patronuje Matka Boża Brzemienna i  istnieje już Wspólnota Czystych Serc.  

Matka Boża Brzemienna z Matemblewa

Pielgrzymi z Konarzyn i Olpucha  w Matemblewie

Ks.Zbigniew Drzał - diuszpasterz młodzieży w Matemblewie z pielgrzymami z Konarzyn

Spotkania RCS odbywać się będą w każdy pierwszy piątek miesiąca w łączności z różańcem w intencji czystości serc młodzieży, narzeczonych, rodzin.

Matka Teresa z Kalkuty mówiła do młodzieży:” To, że kochasz dziewczynę, albo że kochasz chłopaka jest piękne. Ale nie zepsuj tego. Zachowaj swoją miłość czystą. Zachowaj swoją miłość dziewiczą, aby w dzień ślubu mieć coś pięknego do dania sobie wzajemnie... radość czystej miłości.”

Ruch powstał w Stanach Zjednoczonych w 1993 r. wśród  amerykańskich nastolatków pod nazwą „True Love Waits” („Prawdziwa miłość czeka”),który ma w swoich szeregach już kilka milionów młodych ludzi. 16 % dziewcząt i 10 % chłopców złożyło już ślubowanie całkowitej abstynencji seksualnej aż do małżeństwa.

 Głównym propagatorem Ruchu jest Ks.M Piotrowski TChr, redaktor naczelny „Miłujcie się”. Czytamy w nr 1-2003 oraz na stronie

http://www.tchr.org/milujcie/rcs/index.html  lub  www.tchr.org/milujcie

Dziewictwo oraz całkowita abstynencja seksualna przed ślubem stały się dla dużej części amerykańskiej młodzieży znakiem nowego stylu życia. Dziewczęta z dumą mówią o swoim dziewictwie. W szkołach średnich istnieją kluby dziewic, a młodzież nosi koszulki z napisami reklamującymi abstynencję seksualną, dziewictwo, czystość serca: Dlatego, że cię kocham, przed ślubem nie pójdę z tobą do łóżka; Prezerwatywa nie chroni serca; Prawdziwa miłość czeka; No sex machine itp.

Miss Ameryki, wybitnie inteligentna 22-letnia Erika Harold jest czołową propagatorką całkowitej abstynencji seksualnej przed ślubem. Przy okazji każdego publicznego wystąpienia wzywa do wstrzemięźliwości seksualnej, z dumą podkreślając, że jest dziewicą i do dnia ślubu taką pozostanie. Przed kilkoma miesiącami organizatorzy konkursu Miss America bardzo prosili Erikę, aby podczas konferencji w Waszyngtonie nie mówiła o ruchu „True Love Waits”. Jej odpowiedź była zdecydowana: „Do przedślubnej abstynencji seksualnej przekonywałam zanim zostałam miss Ameryki i będę to czyniła nadal z jeszcze większą determinacją”. W ostatnim czasie ruch True Love Waits rozszerzył swoje oddziaływanie również na rodziny, propagując czystość we współżyciu małżonków przez dozgonną wierność przysiędze małżeńskiej, otwartość na życie, całkowite odrzucenie antykoncepcji. Zachowanie przyrzeczeń czystości serca jest możliwe tylko dzięki osobistej relacji z Jezusem w codziennej modlitwie – twierdzą liderzy amerykańskiego ruchu.”

 

A oto tekst przyrzeczenia:

Panie Jezu, dziękuję Ci, że ukochałeś mnie miłością, która podnosi z największych upadków i leczy najboleśniejsze rany. Oczyść moje serce z wszelkiego zła, które nie pozwala mi doświadczać i cieszyć się darem czystej miłości. Oddaję Ci, Panie, moją pamięć, rozum, duszę, ciało wraz z moją płciowością i przyrzekam nie podejmować współżycia seksualnego do czasu przyjęcia sakramentu małżeństwa.(osoby niepełnoletnie na 9 miesięcy ) Postanawiam nie czytać, nie kupować i nie oglądać czasopism, programów i filmów o treściach pornograficznych. Przyrzekam codziennie modlić się, czytać Pismo św., regularnie przystępować do sakramentu pokuty, często przyjmować Komunię świętą, oraz żyć według 10 zasad ABC Społecznej Krucjaty Miłości. Panie Jezu, bądź jedynym Panem mojego życia. Ucz mnie zdobywać umiejętność kontrolowania mojego popędu seksualnego i uczuć. Proszę Cię o pomoc, abym unikał(a) wszystkiego, co uzależnia i zniewala, a więc papierosów, alkoholu i narkotyków.(Dziewczęta mogą dodać: ”Postanawiam ubierać się skromnie i w żaden sposób nie prowokować u innych złych myśli czy pragnień”) Ucz mnie tak żyć i postępować, aby w moim życiu najważniejsza była miłość. Maryjo, Matko moja, prowadź mnie drogami wiary do samego źródła Miłości, do Jezusa, abym zawsze tylko Jemu ufał(a) i wierzył(a). Amen

Zapraszamy inne parafie naszej ojczyzny do włączania się w Ruch Czystych Serc. Serdecznie dziękuję ludziom chorym oraz  w podeszłym wieku, niepełnosprawnym za modlitwę i składane ofiary- cierpienia w związku z tworzeniem się tego Ruchu. Wracajmy do tradycji starszych, którzy służą  przykładem  i doświadczeniem, że warto wyrwać do ślubu w czystości serca.

 Biały welon i zielona mirta niech będą czytelnym znakiem- radości czystej miłości.

 

Copyright by Robert Kozłowski
Człuchów 2000
Wszelkie prawa zastrzeżone
e-mail:
rkozlowski@pelplin.opoka.org.pl