RELIKWIE ŚW.ROZALII

Relikwie św.Rozalii z Palermo dla parafii w Wierzchucinie

Dnia 9.09.2007 r.w parafii w Wierzchucinie przeżywaliśmy uroczystość przekazania relikwii Św.Rozalii z Palermo przez ks.kan.Andrzeja Targosza ze Szczecinka-proboszcza nowej parafii pw.Św.Rozalii. Św.Rozalia jest współpatronką parafii wierzchucińskiej. Ks.kanonik w homilii ukazał jak św.Rozalia trafiła do Szczecinka. Władze ówczesne nie wyrażały zgody na budowę nowego kościoła w Szczecinku. Były proboszcz w Wierzchucinie ks.kan.Bernard Mielcarzewicz (1962-1972),wielki czciciel św.Rozalii, późniejszy kanclerz Kurii Koszalińsko – Kołobrzeskiej zaproponował ks.Bp Ignacemu Jeżowi tytuł nowo powstającej parafii- św.Rozalia. Po 3 dniach otrzymano telefon od władz - wyrażamy zgodę na budowę kościoła. Św.Rozalia wyprosiła oczekiwaną zgodę. Obecnie w Szczecinku jest 7 kościołów. Kult św.Rozalii w Wierzchucinie sięga od 2 połowy XIX w, kiedy to panowała wokół zaraza. Parafianie modlili się za wstawiennictwem św.Rozalii i zaraza(cholera) ustała. Jako wotum wdzięczności pobudowali kapliczkę ku jej czci. Kult po dzień dzisiejszy jest bardzo żywy- 4 września w odpust Św.Rozalii tłumy parafian gromadzą się w świątyni a następnie przy kapliczce trwają na modlitwach do późnych godzin nocnych. Śpiewają tradycyjnie Pieśń do Św.Rozalii:”Przezacna księżna dziewica”, która liczy 25 zwrotek. Jest to wersja z Gostycyna k/Tucholi,gdzie istnieje także kult św.Rozalii.W naszej diecezji są tylko te 2 miejsca kultu.

Ks.kanonik Targosz relikwie św.Rozalii,które przekazał naszej parafii przywiózł z Palermo będąc pielgrzymką ze swoimi parafianami po śladach św.Rozalii. Otrzymał je osobiście od J.Em Ks.kard.Salvatore de Gorgi 24 września 2005 r. Fakt ten udokumentował w swoim dwumiesięczniku parafialnym,pt.”Posłaniec” nr 76/2005. W kronice parafialnej w Wierzchucinie napisał: ”Cieszę się, że po przeszło 20 latach promowania kultu św.Rozalii mogłem na tej drodze trafić do Wierzchucina. Pielgrzymkę tę potraktowałem jako wywdzięczenie się tutejszym mieszkańcom za ich wierność i zaufanie do naszej wspólnej patronki Św.Rozalii z Palermo. Dzięki ich świadectwu ukochania św.Pustelnicy z Monte Pellegrino zaistniała w Szczecinku 1 stycznia 1983 r. Jej parafia”.

Bóg zapłać ks.kan.Andrzejowi Targoszowi za ofiarowanie relikwii św.Rozalii dla parafii wierzchucińskiej.

Ks.Tadeusz Knut

Ks.kanonik Andrzej Targosz przekazuje relikwie Św.Rozalii Ks.proboszczowi Tadeuszowi Knut

Wnętrze relikwiarza  Św.Rozalii

O obrazku Św.Rozalii Ks.Feliksa Pudełko