Poradnictwo Rodzinne

Poradnictwo rodzinne czynne w Parafii Św. Antoniego w Konarzynach
W każdy piątek od godz. 18.00 - 19.00 w szkole w Konarzynach.

Kontakt z doradczyniami:
Jolanta Wielewska, 83 - 432 Konarzyny 80, tel. 0-50/ 687 - 96 - 88
Beata Data, 83 - 432 Konarzyny 178, tel. 0-58/ 687 - 96 - 92

NATURALNE PLANOWANIE RODZINY WG METODY
PROF. DR J. RÖTZERA

Naturalne planowanie rodziny w oparciu o samodzielne rozpoznawanie płodności jest drogą odpowiedzialnej realizacji małżeństwa oraz rodzicielstwa. To co dzieje się w cyklu miesiączkowym uzewnętrznia się w postaci objawów łatwych do rozpoznania przez każdą kobietę.
Wystarczy nauczyć się je zauważać, aby w sposób wolny i świadomy decydować o sobie, opierając się na aktualnych danych z bieżącego dnia własnego cyklu, a nie na domniemaniach czy obliczeniach.
Poznając procesy zachodzące w swoim organizmie, kobieta lepiej rozumie własny rytm płodności i niepłodności.
Daje jej to wewnętrzny spokój, poczucie harmonii z naturą, wpływa na prawidłowy rozwój jej osobowości. Wprowadzony w tę intymną dziedzinę mężczyzna współuczestniczy dzień po dniu w decyzjach dotyczących pożycia małżeńskiego i odpowiedzialności za kształt rodziny bez stosowania środków antykoncepcyjnych.
Kiedy para małżeńska pozna przejawy płodności i nauczy się do nich stosować, może:
* świadomie planować poczęcie swoich dzieci,
* jeżeli istnieją ważne powody, skutecznie unikać poczęcia przez lata;
* wcześnie rozpoznawać ewentualne zaburzenia czy objawy schorzeń;
* kierować się metodą w całym płodnym życiu kobiety:
- zarówno w czasie regularnych, jak i nieregularnych cykli;
- niezależnie od stanu zdrowia i kondycji fizycznej;
- po porodzie, podczas karmienia i w okresie przekwitania
W ciągu ponad 40 lat obserwacji prowadzonych z tysiącami par małżeńskich
lekarz z Austrii- prof. dr Josef R(tzer opracował sposób postępowania zwany metodą objawowo-termiczną, która wpisuje się w szereg pokrewnych metod wieloobjawowych i osiąga stopień pewności (Pearl Index):
- w okresie niepłodności przedowulacyjnej < 0,2
- w okresie niepłodności poowulacyjnej = 0
Aby osiągnąć taką pewność należy uzyskać dokładne instrukcje.
Powierzchowne informacje prowadzą do nieporozumień.

" Naturalne planowanie rodziny to sprawdzian miłości"
Matka Teresa z Kalkuty

Beata Data

Autorka artykułu Beata Data jest doradczynią poradnictwa rodzinnego, zawodowo pracuje jako nauczycielka w szkole podstawowej w Konarzynach, klasy 0-3. Kilka lat była katechetką, ukończyła Kolegium Teologiczne w Pelplinie.
Zaprasza do kontaktu telefonicznego czy listownego w sprawach poradnictwa rodzinnego.