Konarzyny i okolice

Kościół parafialny pw.Św.Antoniego w Konarzynach.

Miejscowość położona jest w centralnej części województwa pomorskiego. Leży na trasie Kościerzyna - Starogard Gdański. Są oddalone od Starej Kiszewy 6 kilometrów, od Kościerzyny 28 km, od Starogardu 34, do Zblewa 19 km, do stolicy Diecezji Pelplina - 50 km. Okolona z jednej strony lasami, a z drugiej jeziorami, które ciągną się długim pasem ,łączą się z jeziorem Wdzydze i jego pięknymi okolicami.
Ziemie są tu piaszczyste, ale za to w sezonie mnóstwo grzybów i wczasowiczów.
Wieś Konarzyny pisał w kronice ówczesny w roku 1952 proboszcz parafii Św. Antoniego w Konarzynach ks. mgr Alfons Kowalewski" " leży na granicy trzech regionów etnograficznych". "Jakkolwiek zaliczyć ją trzeba do Kociewia- świadczą o tym język, to jednak graniczy z Borami Tucholskimi oraz z krańcami regionu kaszubskiego". Klimat jest bardzo dobry, by nabrać sił fizycznych i duchowych.

Jezioro Dżęszcz

Konarzyny to wymarzony zakątek dla tych, którzy szukają kontaktu z przyrodą. Miejscowość otoczona jest zielonymi pagórkami, dolinami oraz gęstymi lasami. Konarzyny staną się ulubionym miejscem dla turystów, ponieważ niezależnie od pogody, dzień po dniu odkrywają swój urok. W słoneczne dni czekają na gości lasy i jeziora, które zachęcają do przygody z wodą, wiatrem i z leśnymi mieszkańcami. Trudno nie wspomnieć o kamienistych ścieżkach wiodących przez barwne doliny. Są one ulubionym szlakiem wycieczek, które pragną poznać piękno ojczystej ziemi. Jeśli nad Konarzyny nadejdą pochmurne, deszczowe chmury, to warto spotkać się z tutejszymi mieszkańcami, aby doświadczyć prawdziwej staropolskiej gościnności.

O k o l i c e

Pelplin

Bazylika Mniejsza - Katedralna Wniebowzięcia NMP w Pelplinie.

www.pelplin.opoka.org.pl

Starogard Gdański

Kościół pw. św. Mateusza w Starogardzie Gdańskim.

Chojnice

Bazylika Mniejsza pw.Ścięcia Św.Jana Chrzciciela.Ustanowiona przez Papieża Jana Pawła II- 11 marca  1993 r.

Wiele

Sanktuarium kalwaryjskie pw. św. Mikołaja  we Wielu.

Garczyn

Znajduje się tu ferma strusi (około 100 osobników). Zwierzęta przebywają na wolnym wybiegu. Mają także schronienie w specjalnych wolierach. Nie tylko te wielkie ptaki przyciągają uwagę turystów, ale również wielbłąd Małgorzata, który chętnie zabiera zwiedzających na swój grzbiet. Najmłodszych najbardziej fascynuje widok zebry i strusich piskląt. Nie małym powodzeniem cieszy się również pobliski bar, w którym oprócz wielu popularnych potraw można zamówić także jajecznicę ze strusiego jaja.

Ferma strusi w Garczynie

Kościerzyna

W mieście zachował się średniowieczny układ zabudowy, domy z XIX wieku, neogotycki ratusz z XIX wieku. W zabytkowym kościele pw. św. Trójcy- Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin możemy nawiedzić łaskami słynący wizerunek Matki Bożej Kościerskiej.

Obraz Matki Bożej Kościerskiej

Wdzydze

Miejscowość oferuje wspaniałą wycieczkę w przeszłość. W skansenie oglądać można ponad 40 kaszubskich chat i zabudowań gospodarczych wraz z wyposażeniem z XVIII i XIX wieku. Doskonałą lekcją historii będzie zwiedzanie drewnianych izb, w których mieszkały nawet trzy pokolenia. Również ludowa szkoła, rolnicze zabudowania i urządzenia przybliżą styl życia ówczesnych mieszkańców. Wielką atrakcją dla turystów jest młyn, wiatrak oraz kościół z 1700 r. Wycieczka po skansenie stanie się podróżą w przeszłość, która dostarczy niesamowitych wrażeń. dodatkowym walorem Wdzydz okaże się zapewne piękny krajobraz - bogaty w lasy i jeziora.

Skansen we Wdzydzach

Wirty

Ogród dendrologiczny (Arboretum) w Wirtach zajmuje powierzchnię 33,6 ha. Położony jest na skraju Borów Tucholskich i administracyjnie należy do Nadleśnictwa Kaliska. Wirty znane są przede wszystkim z kolekcji wielu drzew iglastych i liściastych całego świata w wieku 100 - 120 lat. Położenie nad jeziorem Borzechowskim i znajdujący się w ogrodzie staw skalny pozwoliły na wprowadzenie interesujących roślin, często wielkich rzadkości.

Drzewostan daglezji zielonejGałązka żywotnika japońskiego

Stara Kiszewa

Kościół pw.Św.Marcina w Starej Kiszewie.

www.parafia-st-kiszewa.pelplin.opoka.org.pl

Zamek Kiszewski

Podziwiać można pozostałości po zamku krzyżackim z XIV wieku. Do naszych czasów zachowały się fragmenty murów obronnych oraz wieża zamkowa. Niedawno zamek przeszedł w prywatne ręce i jest gruntownie odbudowywany. Podobno w każdym zamku mieszkają duchy dawnych właścicieli. Odważni, przy odrobinie szczęścia, może dostrzegą widmo z przeszłości.

Zamek Kiszewski

Serdecznie zapraszam w imieniu swoim i parafian do odwiedzenia Konarzyn i okolic.

Ks. Proboszcz Tadeusz Knut