Ks. Tadeusz Knut

O ŚWIĘTOWANIU  NIEDZIELI

25 sierpnia 2001 roku w Olpuchu w kościele filialnym Ks. dr Wiesław Szlachetka z Gdańska Osowej, będący kaznodzieją i sumistą odpustowym dla zobrazowania Ewangelii o cudzie w Kanie Galilejskiej przedstawił   treść sztuki  Friedricha Dürrenmatta,pt."Wizyta starszej damy”. Posłużę się więc tym obrazem dla ukazania powyższego tematu rozważania.

A mianowicie: Bogata Pani przyjechała do pewnej miejscowości chcąc zaradzić bezrobociu w mieście. Ale mieszkańcy mieli spełnić jeden jej warunek. Ktoś miał zabić jej wroga. Wystąpił burmistrz miasta wspólnie z mieszkańcami, że nie mogą tego uczynić, bo Prawo Boże-Przykazania są dla nich najważniejsze. „Nie zabijaj” mówi 5 przykazanie. Dekalogu. Zamieszkała  w tej miejscowości owa Pani, czekała, może ktoś znajdzie się, by spełnić jej warunek. Mieszkańcy zaczęli kupować na kredyt, myśląc, że może się ktoś zgłosi, by wykonać wyrok śmierci. Gdy dowiedział się ten ,który miał zostać zabity na polecenie owej damy-dostał zawału serca i umarł, chociaż inni pocieszali go ,że nic mu się nie stanie.

Tak więc sprawa się sama rozwiązała. Godną do naśladowania postawą w tym dramacie prezentuje burmistrz i mieszkańcy stojący po stronie życia., po stronie przykazań Bożych.

Tak jak w Kanie Galilejskiej (J 2,1-11) objawił się cud przemiany wody w wino, tak trzeba dzisiaj przemiany – nawrócenia, odrodzenia moralnego człowieka- każdego z nas. Wino jest symbolem radości. Woda symbolem łaski Bożej. Przemienić się, by być uczestnikiem radości z obecności Boga w swoim sercu.

Spójrzmy na obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. W lewym ręku trzyma Maryja Jezusa i wskazuje na Niego. Chce powiedzieć: ”Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2,5)

A Jezus w lewej ręce trzyma księgę Pisma świętego- mówiąc: „Rozważajcie tak jak Maryja rozważała te Słowa Boga w swoim sercu”. Żyjcie według nich. Prawą ręką wskazuje Jezus na Maryję. Mówi : „Oto Matka Twoja”. (J 19,27)

Jak naśladować Maryję?

Tak jak Ona spełniać wolę Boga. Żyć przykazaniami na co dzień.

Młodzież z KSM-u będąca w tym roku na rekolekcjach w Dziemianach przyjechała pełna radości, umocniona  oraz pełna chęci ewangelizowania w swoim środowisku.

Jednym z tematów rekolekcji było  Świętowanie niedzieli. Moderator zachęcał: nie róbcie zakupów w niedzielę. Jest to dzień Pański. Jest 6 dni na zakupy 7 niech będzie dniem poświeconym wyłącznie Bogu.. Rozważajcie w tym dniu Słowa Pisma Świętego, spotykajcie się w gronie rodzinnym, rozmawiajcie ze sobą, odwiedzajcie chore osoby , bądźcie na niedzielnej Mszy świętej.

A gdy zabraknie chleba mówiła jedna z uczestniczek rekolekcji: ”Mamo- nie pójdziemy do sklepu w niedzielę, by go kupić , ale upieczemy sobie placki ziemniaczane, lub zjemy coś innego”. Jakże wielka wiara owej młodzieży oraz szacunek dla Boga, dla Jego przykazań. Obyśmy wszyscy zrozumieli, że niedziela to czas poświęcony wyłącznie  Bogu i bliźniemu, a nie na robienie zakupów, bo to nie dzień powszedni. Już przecież Ojciec Święty Jan Paweł II mówił o świętowaniu niedzieli w „Liście Apostolskim Dies Domini  ” O świętowaniu niedzieli, wydanym 31 maja 1998 roku w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Sięgnijmy po lekturę tego listu. Czytajmy go i realizujmy w swoim życiu. Nawołuję do wszystkich wychowawców, rodziców, dziadków, rodzeństwa: „Nie róbcie zakupów w niedzielę”. Pamiętajmy o III przykazaniu Bożym: ”Pamiętaj , abyś dzień święty święcił”. Znam pewnego właściciela sklepu, który zamknął sklep w niedzielę, nie handlował i miał tylu klientów w dzień powszedni, że zysk jego był większy niż, gdy handlował w niedziele. Idź i czyń podobnie, a Bóg będzie Tobie  błogosławił.

Nie robienie zakupów w niedzielę jest wyznacznikiem naszej wiary. Tak jak burmistrz z dramatu o bogatej damie i mieszkańcy owej miejscowości, trzeba na pierwszym miejscu postawić Boga i Jego przykazania. Trzeba realizować nauczanie Ojca Świętego Jana Pawła II. Rozpocznijmy realizację tego zadanie od  dzisiaj. Rozpoczął się nowy rok szkolny i katechetyczny. Niech ten rok będzie rokiem  dawania świadectwa o Chrystusie. Niech za wstawiennictwem Matki Bożej z Kany Galilejskiej  dokonuje się cud przemiany naszych serc.

Bo jak mówił Ks. kard.Stefan Wyszyński: ”Nie trzeba się oglądać na innych, na tych lub owych.., żądając od nich , aby się odmienili. Każdy musi zacząć od siebie, abyśmy prawdziwie się odmienili.”

Rozważanie powyższe zostało wydrukowane w "Pielgrzymie" Pelplin, Nr 19/2001,s.9